Унеско (UNESCO) је објавио позив за пријаве за финансирање пројеката из средстава Међународног фонда за културну разноликост (у даљем тексту Фонд), који је формиран на основу члана 18. Конвенције о заштити и унапређењу разноликости културних израза (Унеско, 2005.)
Културна разноликост је један од кључних појмова на којима се темељи утицај културе у програмима одрживог друштвеног развоја, као и борба против негативних ефеката економске, технолошке и политичке глобализације. Овај појам такође афирмише културну политику базирану на поштовању људских права, промоцију интеркултурног дијалога, борбу против свих облика дискриминиације, заштиту језика, културног наслеђа и културних израза мањинских народа, група и заједница, мултуикултурализам и лингвистичку разноликост.
Сврха Фонда је промовисање одрживог развоја и смањење сиромаштва у земљама у развоју. Фонд подржава пројекте који имају за циљ да подстакну појаву динамичног културног сектора, пре свега тако што ће омогућити увођење нових културних политика и културних индустрија, или јачање постојећих.
Фонд ће подржати програмe и пројекте који су дизајнирани да:
• Омогуће увођење културних политика које штите и промовишу разноликости културних израза и, по потреби, јачају одговарајућу институционалну инфраструктуру (термин „Институционална инфраструктура“ не би требало тумачити као објекте физичке изградње или обнове, већ у контексту менаџмента, људских ресурса, итд.)
• Ојачају постојеће културне индустрије;
• Подстичу стварање нових културних индустрија
У специфичним случајевима, Фонд ће подржати такве активности које имају за циљ заштиту културних израза од изумирања, оних који су угрожени, или којима је потребна хитна заштита, као и оних који обезбеђују могућности за изградњу капацитета.
Максимални износ за који се аплицира код Фонда за програме/пројекте је 100.000 америчких долара.
Програми/пројекти који нису прихватљиви за аплицирање код Фонда су:
• они чији је циљ пребијање дефицита, враћање дуга или плаћања камате
• односе се искључиво на производњу културних израза
• односе се на активности физичке изградње/обнове објеката.
Позивамо све заинтересоване институције, владине и невладине организације, као и представнике рањивих и других друштвених група (жене и остале различите друштвене групе, укључујући особе које припадају мањинама и аутохтоне народе) да до 10 јуна 2011. пријаве своје пројекте на приложеном обрасцу, на marijana.milankov@zaprokul.org.rs и ivana.zecevic@kultura.gov.rs.
Захтеви се попуњавају на енглеском или француском језику у приложеном формулару у дигиталној форми (.doc file), величина фонта требало би да буде 10 или већа, специјалне карактере и декоративне фонтове би требало избегавати.
Обавештење о пројектима/програмима који су успешно прошли на конкурсу уследиће у децембру 2011.
Све пристигле пријаве биће достављене на евалуацију Националној комисији за Унеско при Министарству спољних послова РС. Националне комисије су задужене да ураде преглед и оцену пристиглих пројеката, како би утврдиле да ли су пријављени пројекти релевантни, да ли испуњавају предметне приоритете, као и да испитају њихову одрживост. Национална комисија је у обавези да направи предселекцију пристиглих пројеката тако што ће предложити Фонду на разматрање маскимално четири пројекта из Србије (максимално две апликације попуњене од стране институција и максимално две апликације невладиног сектора).
Након ове процедуре, изабрани пројекти ће бити прослеђени Секретаријату Унеска. Детаљније информације могу се добити и на интернет адреси http://www.unesco.org/culture/en/diversity/convention.
За сва специфична питања око апликационог процеса, можете се директно обратити и Секретаријату Унеска на: IFCD.Convention2005@unesco.org
ПРИЛОЗИ:
• Апликациони формулар
• Конвенција о заштити и унапређењу разноликости културних израза
• Додатне информације при конкурисању
• Често постављена питања (FAQ)